Noter Cumartesi Açık Mı?

Günümüzde, notere birçok kişi ya da kurumun yolunun düştüğü düşünülürse, elbette noterin hafta sonu da çalışıp çalışmadığı merak konusudur. Genellikle insanların noterlerin özel mi yoksa devlet kurumu mu olduğu konusunda kafalarında soru işareti vardır. Bütün bunlara cevap bulacağınız bu yazıda, noterlerin ne tür bir kurum olduğunu ve çalışma gün ve saatlerini ayrıntılı bir şekilde bulabileceksiniz.

İnsanların, noterin hafta sonu da açık olup olmadığını merak etmelerine yönelik birçok sebep sıralayabiliriz. Herkesin yoğun bir tempoda çalıştığı günümüzde, artık çoğu işyerinin hafta sonu bile çalışması herkes için normal olarak algılanan bir durumdur. İnsanların, özellikle yoğun çalışan veya işten rahatlıkla izin alamayan çalışanların büyük çoğunluğu işlerini hafta sonu halletmek istemektedirler. Bunun başlıca nedenleri arasına ek olarak, hafta için işten izin alamayanların olması, iş yoğunluğundan dolayı çalışma saatleri ile noter saatinin uyuşmaması şeklinde düşünülebilir. Bunların dışında, son anda acil bir işi çıkan vatandaşların işlerini bir an önce yetiştirmek istemeleri de eklenebilir.

Resmi Tatil Günü Noter Açık Mı?

Genellikle özel sektörün hafta sonu çalıştığı hesaba katılırsa, belki, noterler de bir devlet yapısı olmadığı için hafta sonu çalışabilirler algısı insanlarda oluşabilir. Fakat, genel kanının aksine, böyle bir durum söz konusu değildir. Noterler serbest çalışırlar dolayısıyla devlete tabii değildirler. Hafta içi belli saat aralıklarında çalışırlar ve resmî tatil günlerinde çalışmazlar. Fakat yeni yapılan düzenlemeler ile nöbetçi noter sistemine geçilmiştir ve bu sistem ile tüm noterler olmasa da bazı noterler hafta sonu açık olmaktadır. Nöbetçi noterler ile ilgili daha detaylı bilgi için nöbetçi noter sistemi yazımıza göz atabilirsiniz.

Merak konusu olan noterlerin çalışma saatleri hafta içi 9.00- 12.30 ve 13.30-17.00 şeklindedir. Noterlerin en çok alım ve satımdan (ev, otomobil vs.) para kazanıldığını göz önüne alırsak hem vatandaş hem de noter için hafta sonu noterin açık olması, her iki tarafın çıkarına daha uygun olabilir. Noterlere en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri de yeminli tercüme işlemleridir. Noter onaylı yeminli tercüme ihtiyaçlarınız için Çevirimvar.com'a göz atabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayınız: