Noter Onaylı Tercüme Nedir?

Herkesin, hayatında mutlaka bir kez ya da daha fazla yolu bir notere düşmüştür veya düşen biriyle karşılaşmıştır. Eminim, siz de merak etmişsinizdir noter onayı neden bu kadar önemli diye ve neden herkes noter onayına bu kadar güvenmektedir diye. Bunlar, elbette herkesin merak ettiği konulardır çünkü insanların büyük miktarda para ödedikleri noter onaylı tercüme nedir gelin birlikte bakalım. Bu yazıda, noter onaylı tercüme ne demektir ve neden önemlidir ve nasıl noter onaylı tercüme yapılır bunu inceleyeceğiz.

Yeminli Tercüme

Noter onaylı tercüme en basit haliyle, tercümeyi isteyen kişi veya kurumun, noter onayı talep etmesi durumunda, çevirisi istenen belgelerin yeminli çevirmenler tarafından yapılıp, belgelerin onaylanmasıdır. Kişi, gerekli belgeleri toplar ve notere, belli bir meblağ karşılığında, belgelerini onaylattırır. Peki neden noter onaylı tercüme yaptırmak önemlidir? Bunun en önemli sebebi, bu belge, tercümanın yeterli bilgi ve güvenilirliğe sahip olduğunun göstergesidir. Tercüman bu belgeye sahip olduğunda, işini belirtilen standartlara uygun, eksiksiz ve hatasız yapacağının teminatını verir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda ise, tercüman bu sorumluluğu üstüne almış olur. Kısaca, daha güvenilir ve özenli bir iş çıkarılacağının da garantisi tercüman veya çeviri büroları tarafından verilmiş olur.

Noterde Tercüme

Aklınıza bir de hangi belgeler noter tarafından onaylanmalıdır sorusu gelebilir. Bu belgeler, evlilik cüzdanı, diploma, transkript, pasaport, kimlik ve boşanma belgesi gibi belgeler için noter tasdiki gerekebilir. Noter tasdiki sayesinde, istenen belgeler yasalar tarafından geçerli pozisyonuna gelir. Ek bir bilgi olarak, noter tasdiknamesi, çeviriyi yapan yeminli tercümanın, ‘yeminli’ unvanı almaya hak kazandığı noterde yaptırılmalıdır.