Noter Açılış Saatleri

Mutlaka hemen hemen herkesin uğrak yeri olan noterlerin çalışma saatleri hep merak edilmiştir. Noterlerin açılış saati, noterlerin kapanış saati her zaman kritik öneme sahip olmuştur. Öyle ki, çok yoğun çalışan insanlar ve hafta içi notere gitme imkânı bulamayanlar için noter çalışma saatleri dikkatle sorgulanmaktadır. Peki, noterler günde kaç saat çalışır, hangi günler açıktır ve ne zaman açılır kapanırlar gelin birlikte öğrenelim.

Noter Çalışma Saatleri

Noterler bir devlet kurumu değildir ama devlet kuruluşları gibi belli bir saat aralığında çalışırlar. Bulundukları konuma göre ve nüfusa göre iş yoğunlukları değişen noterler, resmi işlemleri kanunlara göre yürütürler. Hem kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik, hem de şahıslar için de işlem yapabilen noterlerin çalışma saatleri belli ve aralıklıdır.

Noter Öğlen Arası

Resmî tatillerde kapalı olan noterler, hafta içi saat sabah 9.00’dan öğlen 12.30’a kadar çalışırlar ve bir saat öğle araları vardır. Saat 13.30’dan, 17.30’a kadar da öğleden sonra çalışırlar. Toplamda sekiz saat çalışan noterler, resmi bir kuruluştur. Hafta sonu çalışmayan noterler, sadece hafta içi çalıştığı için, yoğun bir işyeridir diyebiliriz. Sadece hafta için çalıştıkları hem noterlere hem de kişi veya kurumlar için zaman zaman sıkıntılara yol açabilir. Sebebi ise, daha uzun ve daha esnek çalışmaları hem noterlerin daha çok kazanmasına hem de kişilerin işlemlerini daha rahat ve uzun soluklu olarak yaptırmalarını sağlayabilir. Ancak, noterler devlete bağlı olmayabilir ama çalışma süre ve saatleri devlet kurumu gibi belli ve sabittir. Dolayısıyla, yukarıda belirtilen süre ve saatlerde noterlere gidilmesi gerekmektedir.