Noter Masrafları

Noterde verilen hizmetler için belli başlı ücretler alınır. Noter ücretleri, noterlerin yaptıkları işlemlere ait harçlar üzerinden hesaplanır. Bu fiyatların belirlenmesinden Türkiye Noterler Birliği ve Adalet Bakanlığı sorumludur. Bu iki kurum yürüttükleri ortak çalışmayla her yıl mart ayında yeni bir fiyat tarifesi belirler ve noterde işlem yaptırmak isteyenler belirlenen bu tarifedeki harç ve noter ücretini ödemelidir. Noterde işlem yapmak istiyorsanız, bunun belli bir ödeme gerektirdiğini unutmayıp hazırlıklı olmalısınız.

Noterlik dairesinde işlem yaptıran bir kişinin ödemesi gereken harç, bu hizmetten yararlanan kişinin noter hizmeti karşılığında ödediği bedeldir. Bu harçlar üzerinden belli yüzde hesaplarıyla oluşturulan noter ücreti de ayrı bir ödemedir. Harçlar kanununa göre, alınan harcın %30’u oranında bir ödeme da noter ücreti olarak alınır.

Noter Harçları

Noter harçları ve noter ücretleri her işlem için değişkenlik göstermektedir. Her işlem ait olduğu kategoride değerlendirilip masraflar bu doğrultuda hesaplanır. Başta çok masraflı görünse de noterde yaptırdığınız işlem birden fazla kategoriyi kapsadığı durumlarda yalnızca fiyatı en yüksek olan ödemeyi yapmanız istenir. Eğer noter siz ödeme yapmadan önce işlemlerinizi gerçekleştirirse ödemeden sizin kadar kendisi de sorumlu olacağından genellikle işlemleriniz gerçekleştirilmeden önce ödemeleri yapmanız istenir. Noter masraflarına ek olarak harç ve noter ücretinin yanında duyabileceğiniz bir diğer terim de damga vergisidir. Bu ödeme, devlet tarafından kanunlarca belirlenmiş nitelikleri taşıyan kağıtlardan alınan bir vergidir.

Noterlik dairesinde gerçekleştireceğiniz her işlem ve alacağınız her hizmet için hem notere ödeme yapar hem de devlete vergi ödersiniz. Bu sebepten dolayı noter masraflarını ödemediğiniz zaman işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Eğer notere gitmeden gerçekleştireceğiniz işleme dair harç, noter ücreti ve damga vergisi fiyatlarını öğrenmek isterseniz, Türkiye Noterler Birliği’nin resmi internet sayfasında “mevzuat” başlığı altındaki “tebliğler” seçeneğine tıklayarak ayrıntılı açıklamalara ve güncel fiyat listesine ulaşabilirsiniz.