Noter Huzurunda Ne Demektir?

Noter huzurunda kelimesi, günümüzde birçok yerde karşımıza çıkan bir ibare olduğu su götürmez bir gerçektir. Peki neden bu kadar önemlidir ve kişi veya kurumlar neden buna bu kadar itibar etmelidir ve de noter huzurunda tam olarak ne demektir? En temel anlamıyla, noter huzurunda, bir belgenin kanun önünde geçerlilik kazanması için noter tarafından onaylanmasıdır. Bir şeyin noter tarafından onay alması, yasal geçerlilik kazanması açısından oldukça önemli bulunur. Bu da demek olur ki, sahip olduğunuz belge ya da belgeler, noterin onayı sayesinde artık kanun önünde geçerli bir belge haline gelmiş olması demektir. Bu da noter onayını oldukça önemli kılar.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse eğer, mesela, yeminli tercüman olmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken bir notere kaydolmanız gerek. Daha sonra ise götürdüğünüz belgelerin noter tarafından hazırlanır ve belgeler noter yemin zaptı adını alır. Böylelikle resmi olarak yeminli bir tercüman olursunuz. Bu da sizin yaptığınız işe güvenilirlik ve geçerlilik kazandırır. Noter huzurunda olması aslında olayın resmiyet kazanması ve güvenilir bir ortamda işlemin gerçekleştirilmesi anlamına geldiği için, şahıslar ve kurumlar özel-devlet fark etmeksizin, noter onayına ihtiyaç duyarlar.

Yeminli Tercümede Noter Onayı

Noter onayı, aynı zamanda kişileri de güvence altına aldığı için, oluşabilecek birtakım sorunlardan kişinin haklarını da güvenceye almış olur. Tercümenin resmi bir belge olarak sayılması için de noter onayına başvurulur.