Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname, Arapça “uygun görmek” anlamına gelen muvafakat ve Farsça “mektup” anlamına gelen name kelimelerinden oluşan bir birleşik kelimedir. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde “İzin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulunan yazılı belge” olarak tanımlanıyor. Bir muvafakatname düzenlediğinizde ilgili konuda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu ve gerekli izni bu doğrultuda verdiğinizi resmiyete dökmüş olursunuz. Muvafakatname, kamusal/özel kurum ve kuruluşlarda sıkça kullanıldığı gibi aynı zamanda farklı bireysel işlemler sırasında de talep edilebilir. Muvafakatname hem noterden hem de emniyet müdürlüklerinden temin edilebilir. Resmi geçerliliği olan bu belgenin temel amacı kişilerin haklarını korumaktır.

Hangi Durumlarda Muvafakatname Gerekir?

Kamu kurum ve kuruluşlarında, aynı zamanda özel sektörde kurumsal işlemler yürütülürken muvafakatname sıklıkla kullanılan resmi bir belgedir. Bunun yanında bazı bireysel durumlarda da talep edilir. Medeni Kanun’a göre, evli bir birey ortak gider kapsamında elde edilen gayrimenkulü satmak isterse eşinden muvafakatname almak zorundadır. Muvafakatname düzenlenmediği takdirde gayrimenkulün satışı gerçekleştiremez. Aynı zamanda evli bir birey kredi çekmek istediğinde yine eşinin muvafakatname imzalaması gerekmektedir. Okul gezisi düzenlenmesi durumunda, katılmak isteyen öğrenciler okul yönetimine velilerince hazırlanmış bir muvafakatname sunmak durumundadırlar. Bu muvafakatname, öğrencinin bu geziye katılımının velisi tarafından onaylandığının ve aynı zamanda öğrencinin sorumluluğunun da gezi boyunca yetkili öğretmene verildiğinin resmi bir kanıtıdır. 18 yaşın altındaki sporcular bir kulüpten lisans almak istediklerinde velileri tarafından bir muvafakatname düzenlenmesi gerekmektedir. Boşanmış ebeveynler çocukları için pasaport çıkarmak istediğinde velayet sahibinin kim olduğuna bakılmaksızın muvafakatname istenmektedir. Bütün bu durumlarda ve yetkililer tarafından gerekli görülen daha pek çok işlemde muvafakatname talep edilir.

Muvafakatname alırken nelere dikkat etmeliyim?

Muvafakatnameyi etkileyebilecek herhangi bir dava görüldüyse gerekli belgeleri muvafakatname çıkarmaya giderken yanınızda götürmeyi unutmayın. Öğrenciler için veliler tarafından bir muvafakatname düzenlenecekse öğrenci belgesini hazırda bulundurun. Muvafakatname almaya gidildiğinde iki tarafın da nüfus cüzdanının hazırda bulunmasına dikkat edin. Muvafakatname ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için Muvafakatname Ücretleri yazımıza bakabilirsiniz.